04.06.2014 07:42 Wiek: 11 yrs
Kategoria: Edukacja

Olimpijski Projekt Edukacyjny uczniów Gimnazjum Nr 2 w Działdowie

W dniu 29 maja 2014 w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Polskich Olimpijczyków uczniowie klasy II d Gimnazjum Nr 2 w Działdowie prezentowali Projekt Edukacyjny pod tytułem "Maskotki olimpijskie jako symbol promocji kultury i sportu krajów organizatorów Igrzysk Olimpijskich"


Do udziału w projekcie uczniowie gimnazjum zaprosili dzieci z Przedszkola Nr 5, klasy 1a Szkoły Podstawowej Nr 3 , Gimnazjum nr 2 oraz Polski Komitet Olimpijski. Dzięki pomocy Pani Grażyny Rabsztyn i Pani Magdaleny Garlej z Polskiego komitetu Olimpijskiego oraz Klubu Olimpijczyka w Działdowie uczestnicy prezentacji projektu mogli obejrzeć "na żywo" maskotki m.in. z Igrzysk Olimpijskich w Moskwie/1980/, Seulu / 1988/,Pekinu /2008/,Vancouver / 2010/, Soczi / 2014/ i  innych igrzysk. Dzieci z Przedszkola Nr 5 wykonały projekty maskotek w formie rysunków i wycinanek a "pierwszaki" z SP 3 wykonywały własnoręcznie maskotki pod IO w Tokio 2020. Autorzy prezentacji Remigiusz Śmigielski, Mateusz Banach, Dawid Falk, Krystian Anuszewski, Bartosz Kłosowski i Krystian Tyska przygotowali pokaz multimedialny, wystawę wszystkich prac, "żywą" maskotkę Filipa, nagrody wraz z autorem tematu opiekunem Klubu Olimpijczyka Zdzisławem Ziółkowskim. Uczestnicy / 100 osób/ poznali symbolikę igrzysk olimpijskich m.in. koła olimpijskie, flagę i oczywiście historię maskotek, które pojawiły się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Dzieci zapoznały się z imionami maskotek, które brzmią bardzo mile dla ucha np. WALDI / jamnik z Monachium 1972/, MISZA / Moskwa 1980/, HODORI / tygrys z Seulu 1988/, VUCKO / wilk z Sarajewa 1984/, BEIBEI / lalka z Pekinu 2008/, AMIK / bóbr z Montrealu 1976/ czy Miszka, Zajka i Leopard z Soczi 2014. Dowiedziały się o roli maskotek, które bardzo chętnie kupują sportowcy, kibice, turyści i także o tym , że często przynoszą większy dochód niż sprzedaż biletów. Maskotki są szczególnie uwielbiane przez dzieci i wspaniałą pamiątką z kraju organizatora Igrzysk Olimpijskich. Prezentacja zawierała także pokaz filmów z ceremonii otwarcia i zamknięcia IO z udziałem maskotek ale także filmiki z np. "Głodnymi maskotkami" z innych dyscyplin sportowych. Podsumowaniem prezentacji projektu było ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą maskotkę a nagrody wręczali autorzy projektu/ przed wejściem FILIP wręczył wszystkim dzieciom mini maskotki/. W konkursie wyróżnienia otrzymali Zosia Stankiewicz, Jakub Wółkiewicz, Natalia Gulbińska, Aleks Ziptowski, Aleksander Włodarczyk, Miłosz Czarnecki, Szymon Zyborowicz, Hania Wiśniewska. Za wspaniałą wiedzę o Igrzyskach Olimpijskich album Soczi 2014 otrzymał Olek Szczypiński a Przedszkole Nr 5 oficjalną maskotkę Soczi 2014 - Leoparda od opiekuna Klubu olimpijczyka.

Uczestnicy gromkimi brawami nagrodzili realizatorów projektu i chętnie z zapartym tchem zwiedzali wystawę maskotek. Uczniowie i opiekun dziękują Pani Grażynie Rabsztyn i Magdalenie Garlej oraz Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu za pomoc.

Opiekun projektu Zdzisław Ziółkowski