Kategoria: Cittaslow
Działdowo na Festiwalu Miast Cittaslow
W dniu 21 maja br. w Lubawie odbył się Festiwal Miast Cittaslow. W parku miejskim Łazienki Lubawskie dostępne były stoiska promocyjne wszystkich 24 miast Cittaslow, z których 19 leży na Warmii i Mazurach. Każde z miast przygotowało materiały promocyjne, regionalne i tradycyjne jadło oraz napitki, wyroby rzemiosła i rękodzieła. Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentowało się także Działdowo.
Na naszym stoisku można było obejrzeć i kupić wyroby Klubu Rękodzieła działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniów Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Działdowie. Dzięki uprzejmości Państwa Nowakowskich oraz Panu Dyrektorowi Marcinowi Królowi z Oddziału SM Mlekovita w Działdowie przygotowaliśmy poczęstunek dla gości.
Stoiskiem naszego miasta opiekowali się: Pani Jolanta Maćkowska z Klub Rękodzieła przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, Izabela Pszenna z Młodzieżowej Rady Miasta oraz pracownicy Urzędu Miasta.
Każde miasto mogło również zaprezentować się muzycznie. Działdowo promował zespół Multicolor.
Podczas festiwalu nie zabrakło konkursów dla miast Cittaslow. W rywalizacji na najlepsze stoisko zwyciężyło Dobre Miasto. Nagrodę w konkursie na pomysł lekcji w duchu Cittaslow otrzymała Lubawa, zaś wyróżnienia Orneta i Działdowo.
Scenariusze lekcji reprezentujące Działdowo przygotowały pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej Panie: Małgorzata Trąmpczyńska, Aleksandra Cybulska i Anna Wiśniewska.
W festiwalową sobotę rozegrano również mecz piłki nożnej, w którym zmierzyli się przedstawiciele miast Cittaslow z reprezentacją Lubawy. Po zażartej walce, pełnej poświęcenia i dramatycznych zwrotów, wynikiem 3:2 zwyciężyła Lubawa.
Jednak nie samą zabawą zajmowali się przybyli na festiwal przedstawiciele miast Cittaslow. W lubawskim kinie spotkali się na konferencji "Cittaslow - marka budująca tożsamość małego miasta", w której uczestniczyli także Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Piotr Żuchowski. Udział wzięły również przybyłe na festiwal delegacje zagraniczne - włoska oraz chorwacka z reprezentantem miasta Klis, pretendującego do członkostwa w sieci. Podczas konferencji powołano Krajowy Komitet Naukowy, który będzie wspierał poszczególne miasta swoją wiedzą praktyczną i teoretyczną.
Dzień przed festiwalem odbyło się Krajowe Zebranie Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow. Podczas obrad uchwalono m.in. przyjęcie do sieci Jezioran - kolejnego miasta z naszego regionu. W trakcie zebrania zaprezentował się również nowy pretendent do członkostwa - Głubczyce z województwa opolskiego. Jak widać, idea ruchu Cittaslow, stawiającego na wysoką jakość życia w małych miastach, nie tylko dobrze zakorzeniła się na Warmii Mazurach, ale sięgnęła również drugiego krańca Polski.