Kategoria: Informacje bieżące, Budżet Obywatelski
Zgłoś swój projekt do działdowskiego Budżetu Obywatelskiego!
W Działdowie ruszyła czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego. Łączna pula środków przeznaczonych na zadania wynosi 0,5 mln zł. Na specjalnie przygotowanym formularzu w dniach od 9 kwietnia do 11 maja 2018r. mieszkańcy Działdowa mogą zgłaszać swoje propozycje o charakterze inwestycyjnym. Propozycja ta musi uzyskać co najmniej 20 podpisów mieszkańców, złożonych na liście poparcia projektu. Koszt realizacji jednego zgłoszonego projektu nie może przekroczyć 100.000,00 zł.
Co się zmieniło?
Przede wszystkim zmieniliśmy kalendarz podejmowanych czynności. W tym roku projekty zgłaszamy wcześniej. Dzięki temu nie tylko wcześniej nastąpi ich weryfikacja przez komórki merytoryczne Urzędu Miasta (tj. w maju i w czerwcu), lecz także wcześniej odbędzie się głosowanie. Zamiast tradycyjnego dla nas wrześniowego terminu, zdecydowaliśmy się na lipiec i sierpień. Dzięki temu wyniki głosowania poznamy już na początku października? ? mówi burmistrz Grzegorz Mrowiński.
Do budżetu Gminy-Miasto Działdowo na rok 2019 zostaną wprowadzone te zadania, które uzyskają największą liczbę prawidłowo oddanych głosów i będą mieściły się w puli środków przeznaczonych na budżet obywatelski.
Zarówno zgłoszenia propozycji, jak również, wyboru zadań będzie można dokonywać korzystając ze strony internetowej (www.bo.dzialdowo.pl) lub wypełniając odpowiednie formularze w wersji papierowej.
Szczegółowe zasady prowadzenia konsultacji i niezbędne formularze dostępne są na stronach internetowych: bip.dzialdowo.eu (w zakładce: Budżet obywatelski w Działdowie ? 2019 r.), dzialdowo.eu, www.bo.dzialdowo.pl, w wersji papierowej w pokoju nr 1 (parter) Urzędu Miasta Działdowo przy ul. Zamkowej 12 oraz Wydziale Spraw Obywatelskich w Ratuszu przy pl. Mickiewicza 43.
Chcesz zgłosić projekt? Przeczytaj!
Pamiętaj, że projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Działdowa, który ukończył lub ukończy
16 lat w roku przeprowadzania konsultacji i jest zameldowany na terenie miasta na pobyt stały lub czasowy.
Wypełniając formularz musisz podać następujące informacje:
Nazwa projektu
Nazwa to pierwsza, podstawowa informacja o projekcie. Powinna być krótka i umożliwiać jednoznaczną identyfikację projektu. Dobra nazwa to taka, która wskaże zarówno oceniającym, jak i głosującym, czego projekt dotyczy. Warto w niej ująć przedmiot projektu i jego lokalizację (przykładowe nazwy: Remont chodnika przy ul. xxx, Budowa placu zabaw przy
ul. yyy).
Miejsce realizacji (lokalizacja)
Miejsce realizacji zadania można określić zarówno poprzez podanie numerów działek, jak
i podając adres. Jeśli na podstawie wskazanych przez ciebie informacji, komórka merytoryczna Urzędu Miasta weryfikująca projekt nie będzie mogła jednoznacznie zlokalizować proponowanego miejsca, zostaniesz poinformowany o konieczności doprecyzowania.
Przy wyborze miejsca przede wszystkim weź pod uwagę, że zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego mogą być realizowane wyłącznie na terenach będących własnością Gminy-Miasto Działdowo. Szczegółowe informacje o terenach, na których nie mogą być realizowane projekty znajdziesz w ?Zasadach przeprowadzania konsultacji?? dostępnych na stronach internetowych: www. bo.dzialdowo.pl lub bip.dzialdowo.eu (w zakładce: Budżet obywatelski w Działdowie ? 2019 r.).
Strukturę własności działek możesz sprawdzić w Wydziale Gospodarki Przestrzennej
i Planowania Inwestycji Urzędu Miasta Działdowo, ul. Zamkowa 12, III piętro, pokój 20 oraz 21 lub pod numerami telefonów: 23 697 04 50, 23 697 04 58, 23 697 04 57) lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: kontakt@dzialdowo.pl.
Opis projektu wraz z uzasadnieniem
Opisując projekt, skup się na konkretach i unikaj ogólnikowych stwierdzeń. Wskaż, co zamierzasz zrobić i jaki jest główny cel projektu. Wyszczególnij oraz opisz elementy, które należy zrealizować. Mile widziane będą informacje dotyczące parametrów poszczególnych elementów. Uzasadnij potrzebę realizacji projektu. Wskaż orientacyjną liczbę mieszkańców, której projekt będzie służył. Opisz, w jaki sposób mieszkańcy będą mogli z niego korzystać.
Szacunkowy koszt projektu
Przygotowując projekt, musisz pamiętać, że każdy proces inwestycyjny składa się z co najmniej kilku elementów. W szacunkowych kosztach musisz uwzględnić wszystkie składowe projektu np. opracowanie dokumentacji projektowej, wykonanie robót, nadzór inwestorski, zakup urządzeń, elementów małej architektury itp.
W przypadku wątpliwości, co do kosztów poszczególnych elementów skorzystaj z zestawienia przykładowych kosztów BO (dostępne na stronie: www.bo.dzialdowo.pl) lub z pomocy pracowników Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Planowania Inwestycji Urzędu Miasta Działdowo, ul. Zamkowa 12, III piętro, pokój 20, numery telefonów: 23 697 04 49, 23 697 04 50.
Informacja o wnioskodawcy
Poza imieniem i nazwiskiem, podaj adres do korespondencji, numer telefonu, adres e-mail oraz PESEL. W przypadku adresu korespondencyjnego należy podać pełen adres tj. ulicę, numer domu, numer mieszkania oraz ewentualnie miejscowość. Pamiętaj, że pod podanym numerem telefonu i adresem mailowym powinieneś być dostępny. Jest to szczególnie ważne na etapie weryfikacji wniosku, w przypadku konieczności kontaktu z wnioskodawcą. Na podstawie numeru PESEL weryfikowane jest natomiast twoje uprawnienie do wzięcia udziału
w konsultacjach.
Załączniki
Jedynym obowiązkowym załącznikiem do projektu jest lista poparcia. Lista musi zostać podpisana przez co najmniej 20 mieszkańców Działdowa, tj. osób zameldowanych na pobyt stały lub czasowy na terenie miasta. Podczas oceny twojego zgłoszenia spełnienie tego wymogu zostanie zweryfikowane. Brak wymaganej liczby prawidłowych podpisów będzie skutkował negatywną oceną formalną twojego zgłoszenia. Dla pewności zbierz więc podpisy od więcej niż 20 osób.
Do projektu możesz dołączyć również zdjęcia, mapy, analizy, ekspertyzy, opinie. Pamiętaj jednak, że w trakcie weryfikacji nie będzie oceniana ilość dołączonych dokumentów, a to czy twój wniosek spełnia wymagania formalne i merytoryczne.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Podpisując wniosek wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych tylko w zakresie niezbędnym do jego rozpatrzenia. Dane osobowe zostaną wykorzystane wyłącznie w celach realizacji procedury budżetu obywatelskiego. Podanie danych jest dobrowolne, jednak bez tego uczestnictwo w procesie tworzenia budżetu obywatelskiego nie jest możliwe.
Pamiętaj! Na zgłoszenie projektu masz czas do 11 maja 2018 r.