Kategoria: Edukacja
Gimnazjaliści z działdowskiej "Dwójki" na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
W dniu 07.02.2013 roku uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie brali udział w debacie i warsztatach zorganizowanych przez Centrum Studiów Wyborczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Przedsięwzięcie było jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Wyborów.
W pierwszej części spotkania młodzi obywatele wraz z kolegami z innych szkół obejrzeli film nakręcony przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego "Elektor" na temat zasad prawa wyborczego. Zaprezentowany program informacyjny był bardzo dobrym materiałem dydaktycznym. Po projekcji filmu nastąpiła dyskusja. Uczniowie i opiekunowie zadawali pytania autorom filmu oraz ekspertom, zgłębiając w ten sposób swoją wiedzę na temat zasad wyborczych obowiązujących w Polsce.
Druga część spotkania to debata z ekspertami. Na pytania licealistów i gimnazjalistów, związane z zawiłościami prawa wyborczego, odpowiadali: prof. Andrzej Sokala i dr Jarosław Zbieranek, którzy reprezentowali Centrum Studiów Wyborczych, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej - Stefan Jan Jaworski, Szef Krajowego Biura Wyborczego - Kazimierz Wojciech Czaplicki, oraz Sekretarz Generalnych Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych, przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Republiki Łotewskiej oraz przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Na zakończenie spotkania nastąpiło wręczenie nagród, w ogłoszonym przez Centrum Studiów Wyborczych, konkursie promującym udział młodych ludzi w wyborach pod hasłem "Głosuję, więc decyduję". Wśród trzech nagrodzonych osób, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, wyróżnienie i nagrodę rzeczową otrzymała uczennica Gimnazjum nr 2 Sylwia Nalikowska.
Zarówno dla wyróżnionej uczennicy, jak i pozostałych gimnazjalistów wizyta na Uniwersytecie była dużym przeżyciem. Oprócz udziału w debacie młodzież miała okazję zwiedzić sale wykładowe wydziału prawa, bibliotekę wydziałową i salę rozpraw. Kontakt z pracownikami naukowymi Uniwersytetu, spotkanie z uczniami Liceum i Gimnazjum Akademickiego to możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów oraz zachęta do podejmowania nowych inicjatyw. Gimnazjaliści otrzymali certyfikaty uczestnictwa w debacie oraz gadżety pamiątkowe Uniwersytetu.
Udział w warsztatach był bardzo ważnym i przydatnym doświadczeniem, które na pewno wpłynęło na zwiększenie ich świadomości obywatelskiej.
Zenona Rosłon