Kategoria: Kultura
Wybitni Działdowianie - Profesor sztuk plastycznych Wojciech Cieśniewski
W piątek (30 listopada 2012 roku) Wojciech Cieśniewski z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego otrzymał akt nominacyjny profesora sztuk plastycznych
Fot. 30.11.2012 r - nominacje profesorskie
Fot. 30.11.2012 r - nominacje profesorskie
Fot. 17.01.2012 r - Katarzynki 2012

ADORACJA III, 2009 r.

ADORACJA, 2007 r.

PARIAS, 2008 r.

ROZGORĄCZKOWANA, 2007 r.

SPOTKANIE, 2005 r.
Profesor od kilku lat ma wielki wkład w rozwój kulturalny naszego miasta. Zapisał się jako współzałożyciel Pracowni Malarstwa MŁYN, której działalność koncentrowała się na tworzeniu warunków do pracy twórczej w zakresie malarstwa, edukacji artystycznej społeczeństwa, promocji Działdowa oraz reprezentowaniu interesów twórców lokalnych wobec władz samorządowych. Wielu młodych ludzi odnalazło tam możliwość rozwijania swojej pasji, a jeszcze inni z zainteresowaniem przybywali na cyklicznie organizowane pokazy prac poplenerowych.
Wojciech Cieśniewski - urodził się 27 marca 1958 roku w Działdowie. W latach 1973 - 1977 uczęszczał do liceum ogólnokształcącego w Działdowie. W 1978 roku rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Akademii Rolniczo - Technicznej w Olsztynie. W lutym 1980 roku przeniósł się na Wydział Matematyczno - Przyrodniczy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, na kierunek - matematyka. Studia ukończył w czerwcu 1983 roku. Dyplom magistra matematyki uzyskał w lipcu 1984 roku.
W latach 1983 - 1988 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem prof. Rajmunda Ziemskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1988 roku. Od 1990 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1996 roku uzyskał kwalifikacje I stopnia, a w 2002 roku kwalifikacje II stopnia w dziedzinie artystycznej malarstwo. W latach 2003 - 2010 prowadził Pracownię Rysunku i Malarstwa dla studentów I roku, a od 2010 roku prowadzi dyplomującą Pracownię Malarstwa. Od 2009 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 1994 do 2008 zorganizował i przeprowadził 18 naukowo - inspiracyjnych wyjazdów do muzeów i galerii sztuki w Europie, dla studentów i pedagogów Akademii Sztuk Pięknych.
W latach 1997 - 2002 prowadził stowarzyszenie Pracownię Malarstwa Młyn w Działdowie. Między rokiem 2002, a 2010 był kuratorem 31 wystaw malarstwa absolwentów ASP, w tym - 23 wystaw zorganizowanych w ramach działalności galerii Oficyna Malarska i Stowarzyszenia Wspierania Malarstwa Współczesnego, których był założycielem (w 2004 roku) i wiceprezesem w latach 2004 - 2008. Do wymienionych wystaw opracował 2 katalogi monograficzne (Zbigniewa Tymoszewskiego i Jerzego Zielińskiego) oraz był współautorem 27 publikacji towarzyszących pozostałym wystawom. W latach 2002 - 2005 byłem koordynatorem programu Socrates Erasmus na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. W tym - opracował system punktacji ECTS oraz prowadził wykłady i prezentacje sztuki polskiej za granicą.
W kadencjach 2005 - 2008 i 2008 - 2012 pełnił funkcję prodziekana na macierzystym wydziale. Opracował dorobek Wydziału do oceny parametrycznej Jednostki za lata 2001-2009. Od uzyskania tytułu zawodowego magistra sztuki w 1988 roku do 2012 roku swoje dzieła prezentował na 40 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, a także wziął udział w 67 wystawach zbiorowych.
Za dorobek artystyczny, dydaktyczny i popularyzatorski otrzymał w 2011 roku, Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Za działalność kulturalną i za promocję miasta otrzymał w 17 stycznia 2012 roku, nagrodę honorową miasta Działdowo - statuetkę "Katarzynkę".
Wybitny malarz - jest autorem wielu gwaszy, obrazów i rysunków. Głównym tematem jego twórczości jest natura - stanowi dla niego główne źródło inspiracji. Swoje prace eksponował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Obrazy Cieśniewskiego balansują na granicy abstrakcji i figuracji. Trwa w nich wieczna walka pomiędzy tymi dwoma stylistykami. Nieskonkretyzowane do końca postaci to wyłaniają się z malarskiej magmy, to zatapiają w niej, rozpływając w materii farby. W malarstwie artysty widać dwojakie inspiracje. W zakresie koloru i budowania struktur malarskich jest to niewątpliwie lekcja jaką otrzymał od profesora Ziemskiego. Autor wiele z niej wyniósł. Zrozumiał, na czym polega budowanie dramatyzmu przedstawienia przy pomocy ścierania się grubych impastów z polami gładko zamalowanego płótna oraz na budowaniu napięcia poprzez stosowanie dysonansów kolorystycznych. Druga inspiracja to malarstwo wielkich mistrzów, wraz z uprawianą przez nich tematyką sakralną. Tutaj ma miejsce właściwe zrozumienie tenebryzmu Caravaggia, uduchowionego manieryzmu i specyficznej kolorystyki El Greca, symptomatycznej także później dla dzieł profesora Ziemskiego oraz intensywności wizji Tintoretta.
Najnowsze obrazy Cieśniewskiego sprawiają jednak wrażenie fazy pośredniej. Wielki w nich panuje natłok emocji i użytych środków. W recenzji twórczości Cieśniewskiego zamieszczonej w katalogu Jarosław Modzelewski pisze, że spotkanie z najnowszymi pracami autora niemało go zaskoczyło. Przywykł już, że Cieśniewski tworzy obrazy hermetyczne i organiczne, w których operuje środkami bardzo osobistej, emocjonalnej ekspresji. Najnowsze prace figuratywne zdały się Modzelewskiemu całkiem odmienne, rujnujące ustalona już opinię o Cieśniewskim, odchodzące od wcześniejszego ukorzenienia w naturze, na rzecz tematyki wywiedzionej z Biblii i realizowane poprzez niezwykle bogate środki malarskie. Faktycznie - spontanicznie kładziona farba, ekspresyjny gest pędzla, rozległe plamy barwne, nasycony kolor, nawarstwiana na siebie zgrubienia pigmentu określą to malarstwo. Patrząc jednak na obrazy ostatnie można odnieść wrażenie, że są one jeszcze w okresie laboratoryjnych eksperymentów, że autor zastosował tu zbyt wiele zabiegów, jakby próbując, które z użytych środków okażą się najbardziej adekwatne dla oddania jego wizji. Dlatego patrząc na jego najnowsze malarstwo odnosimy wrażenie nadmiaru, przepełnienia, które z czasem musi się nieco uogólnić i uporządkować, zyskując harmonię, a nie tracąc na ekspresji (źródło: artinfo.pl).
Wspomnienia, podziękowania Profesora Wojciecha Cieśniewskiego
Pragnę podziękować wielu osobom z Działdowa, bez których pomocy moja nauka, mój rozwój nie byłyby możliwe.
Chciałbym szczególnie podziękować mojemu Ojcu i Matce za to, że nie stworzyli mi "świata zakazów" i nie przyjmowali postawy "wszechwiedzących", przeciwnie - pomagali mi sprawdzać moje pomysły. Ponadto dziękuję Pani Jadwidze Grajkowskiej - za rozwinięcie mojej wyobraźni w okresie dzieciństwa. Dziękuję Panu Janowi Regulskiemu - za rozwinięcie ducha podróży w okresie mojego dojrzewania, a także - za napisanie wielu tekstów i artykułów prasowych popierających moją ideę sztuki. Dziękuję Pani Magdalenie Skale za to, że stworzyła mi materialne i finansowe warunki do twórczej pracy w najtrudniejszym dla mnie okresie - po ukończeniu studiów, w latach 1988-1990. Dziękuję Burmistrzowi Panu Marianowi Janickiemu za wspieranie moich inicjatyw w dziedzinie kultury, w tym - za użyczenie w 1996 roku budynku starego młyna w Działdowie, na działalność kulturalną. Dziękuję Pani Teresie Nowakowskiej, która przez 25 lat pomagała mi finansowo w rozwinięciu moich malarskich pasji. Dziękuję Panu Cezaremu Nowakowskiemu za kontynuowanie idei swojej mamy - filantropii dla sztuki; dziękuję - za finansowanie remontu Pracowni Młyn w Działdowie, za finansowanie moich wyjazdów zagranicznych, finansowanie wydawnictw moich katalogów i comiesięcznych zakupów farb. Dziękuję Państwu Marii i Grzegorzowi Garbaczom za nieodpłatny udział w remoncie pracowni i magazynów w Młynie - z rozmachem i życzliwością przekraczającą moje marzenia. Dziękuję Pani Wandzie Tomaszewskiej za wieloletnią pomoc materialną, dziękuję Panu Zbigniewowi Dudkowi za sfinansowanie mojego wyjazdu na Sycylię w 1998 roku. Dziękuję koledze Andrzejowi Walaskowi za niezawodną pomoc i współpracę artystyczną; dziękuję młodzieży współtworzącej Młyn (dziś już - w większości - magistrom sztuki). I dziękuję Pani Reginie Fridrich za to, że użyczyła mi w 1988 część swojego domu na pracownię. Specjalne podziękowania składam mojej żonie i mojej siostrze - za pomoc i akceptację moich wyborów. Dziękuję wszystkim, których nie wymieniłem, a którzy okazali mi bezinteresowną pomoc i wierzyli w sens mojej pracy.
Dziękuję Burmistrzowi Działdowa Panu Bronisławowi Mazurkiewiczowi oraz Staroście Powiatu Działdowskiego Panu Marianowi Janickiemu za docenianie i dowartościowanie rezultatów mojej pracy artystycznej i popularyzatorskiej.