15.04.2013 10:21 Wiek: 12 yrs
Kategoria: Edukacja

Gimnazjum nr 1 stawia na przyjaźń i tolerancję

W ramach integracji społecznej młodzieży niepełnosprawnej dużą rolę odgrywają stosunki interpersonalne z rówieśnikami...


Dlatego w roku szkolnym 2012/2013 Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły podjęło działania służące służących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Jedną z wielu realizowanych inicjatyw jest udział w programie "Inni, ale tacy sami".

Nadrzędnym celem programu jest rozwój tolerancji w bardzo szerokim znaczeniu, stworzenie płaszczyzny umożliwiającej wdrażanie młodzieży niepełnosprawnej do środowiska pozbawionego dysfunkcji, a tym samym zapewnienie jej zdobywania wiedzy na właściwym poziomie. W szkole organizowaliśmy spotkania i wspólne imprezy z osobami niepełnosprawnymi. Gościliśmy Patryka Chojnowskiego - złotego medalistę paraolimpiady w Londynie. Młodzież Jedynki wspólnie z wychowankami WTZ w Działdowie przygotowała koncert "Kocham Cię życie". Dodatkowo nasi uczniowie biorą udział w warsztatach profilaktycznych, a także realizują na lekcjach tematy dotyczące niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej,

4 i 5 kwietnia 2013 r. w Gimnazjum nr 1 odbyły się warsztaty pod hasłem "Znamy się?" przeprowadzone przez PROFIL - Pracownię profilaktyki młodzieżowej w Olsztynku. Ich celem było poznanie przez uczniów mechanizmów wpływających na nasze postawy wobec "mniejszości" oraz kształtowanie i wzmocnienie umiejętności współodczuwania i tolerancji.

W Polsce jest ok. 5,5 miliona ludzi niepełnosprawnych. Z myślą o nich Sejm RP ogłosił rok 2013 Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Dlatego szczególnie ważne jest tworzenie warunków równego dostępu osób niepełnosprawnych do dóbr publicznych. Już na etapie edukacji szkolnej musimy budzić i rozwijać wrażliwość, empatię oraz postawy szacunku dla każdego człowieka. Możemy bardzo się różnić, ale jesteśmy równi - mówi Dorota Kłembek, pedagog w Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły.

Nadesłał: Grzegorz Mrowiński