04.12.2013 14:54 Wiek: 11 yrs
Kategoria: Edukacja

Gimnazjum nr 2 w Działdowie kształci postawy demokratyczne

Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie rozpoczęli w listopadzie pracę nad projektem ogólnopolskim "Szkoła demokracji", realizowanym przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie


Głównym celem projektu jest wzmocnienie mechanizmów demokratycznych w szkole poprzez przygotowanie i przeprowadzenie procesu wspólnego podejmowania decyzji, w który włączeni będą uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz dyrekcja szkoły. Zadaniem zespołu będzie udział w 3 spotkaniach warsztatowych z mentorką i przygotowanie oraz przeprowadzenie w szkole procesu współdecydowania.

- Udział w projekcie jest dla nas nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim ambitnym wyzwaniem, ponieważ nasze gimnazjum znalazło się wśród 25 szkół z całej Polski, które zostały zakwalifikowane do realizacji tego przedsięwzięcia - powiedziała A. Wółkowska, opiekun SU.

Podsumowaniem działań projektowych będzie prezentacja szkoły podczas ogólnopolskiego seminarium w Warszawie oraz publikacja zawierająca opis dobrych praktyk wypracowanych we wszystkich szkołach biorących udział w projekcie.

Dnia 28 listopada 2013r. odbyło się w naszym gimnazjum pierwsze spotkanie warsztatowe z mentorem, czyli osobą wspierającą uczniów w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu procesu wspólnego podejmowania decyzji. W warsztatach udział wzięli uczniowie, rodzice, dyrektor oraz nauczyciele.

- Było to dla nas bardzo ciekawe spotkanie, które zmotywowało nas do działania, wzmocniło poczucie odpowiedzialności za szkołę oraz uświadomiło, że wspólnie z dorosłymi możemy mieć wpływ na podejmowane decyzje oraz na to, co dzieje się w szkole. Cieszę się, że mogę wziąć udział w projekcie i czekam z zainteresowaniem na kolejne warsztaty - powiedziała Oliwia Balicka, wiceprzewodnicząca SU.

Wszyscy uczestnicy byli partnerami w dyskusji na temat idealnej szkoły, wymieniali otwarcie swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące spraw szkolnych oraz wspólnie wypracowali realne propozycje zmian do realizacji w kolejnych etapach projektu.

- Moim zdaniem warsztaty były bardzo ciekawe. Mogliśmy przedstawić swoje oczekiwania wobec szkoły, a następnie zaproponować wspólnie działania, które chcielibyśmy wcielić w życie.  - skomentował uczeń Gracjan Turko.

W ostatniej części spotkania młodzież zaproponowała sposoby przeprowadzenia akcji informacyjnej na temat projektu oraz metody diagnozy społeczności szkolnej dotyczącej jej potrzeb.

- Bardzo się cieszę, że miałem możliwość uczestniczenia w tych warsztatach, które pozwoliły mi między innymi nauczyć się pracy w zespole nie tylko z rówieśnikami, ale też z dorosłymi. Było to coś nowego i inspirującego. Podobała mi się ciekawa forma tych zajęć. Przed nami na pewno dużo pracy, ale myślę, że razem jesteśmy zdolni dużo osiągnąć. To super okazja na ciekawe zmiany w naszej szkole. - podsumował spotkanie uczeń klasy II Kacper Anaczkowski.

- Jestem bardzo zadowolona, że nasze gimnazjum bierze udział w projekcie, którego celem jest zwiększenie wpływu młodzieży na podejmowanie decyzji o szkolnych sprawach. Ważne jest dla mnie, że uczniowie nauczą się w praktyce przygotować i przeprowadzić partycypacyjny proces współdecydowania w naszym gimnazjum. Jestem przekonana, że dzięki temu projektowi nasi uczniowie będą mieli jeszcze większy wpływ na decyzje, które w sposób bezpośredni dotyczą ich sytuacji niezależnie od tego, czy związane są z dydaktyką, organizacją pracy szkoły, czy też jej życiem kulturalnym. - dodała dyrektor szkoły, Marlena Perzyńska.

Oprac. Anna Wółkowska