02.10.2013 13:18 Wiek: 12 yrs
Kategoria: Edukacja
Kategoria: Edukacja
Działdowska "Dwójka" stawia na edukację globalną
Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie znalazło się wśród 30 wyróżnionych szkół z Polski zakwalifikowanych do udziału w międzynarodowym projekcie pod hasłem "Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności"
Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Działdowie kolejny raz przystępuje do realizacji projektu edukacyjnego o zasięgu międzynarodowym. W tym roku szkolnym gimnazjaliści będą zajmować się tematyką edukacji globalnej. Projekt, w ramach którego uczniowie będą realizować swoje pomysły, objęty jest patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej, przy współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i niemiecką organizacją pozarządową arche nova e.V z Drezna.
Aby odpowiedzialnie i świadomie przystąpić do realizacji projektu w dniach 25 - 28 września 2013 roku uczennice: Aleksandra Grędzińska i Oliwia Balicka wraz z nauczycielami: Joanną Piórkowska i Zenoną Rosłon wzięły udział w czterodniowej konferencji wprowadzającej, która odbyła się w Jachrance koło Warszawy.
"W ciągu najbliższego roku szkolnego będziemy, nie tylko pogłębiać swoją wiedzę z zakresu edukacji globalnej, ale przede wszystkim nasze działania będą miały charakter praktyczny. Będziemy podejmować zadania mające na celu propagowanie idei pomocy humanitarnej w szkole i środowisku lokalnym" - mówi Oliwia Balicka.
"Podczas licznych sesji i warsztatów poznaliśmy bliżej rzeczywistość krajów Południa ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem dostępu do wody i żywności. W trakcie wspólnych zajęć konstruowaliśmy własne harmonogramy projektów, które chcielibyśmy zrealizować na gruncie lokalnym, dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem, wyciągaliśmy wnioski i prezentowaliśmy efekty swojej pracy na forum publicznym" - dzieli się swoimi wrażeniami Ola Grędzińska. Bardzo ważnym akcentem były spotkania poświęcone gromadzeniu informacji na temat Sudanu Południowego i Kenii.
Szczególnie cennym elementem konferencji były przekazy bezpośrednio relacjonowane przez kenijskich pracowników Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym, którzy byli gośćmi specjalnymi warsztatów. Opowiadali oni o pracy wymagającej mnóstwa poświęceń i cierpliwości, ale budzącej nadzieję w oczach mieszkańców Sudanu Południowego. Największe emocje u uczniów wzbudziły relacje dotyczące ataku wojsk południowosudańskich na przedstawicieli polskiej misji, który miał miejsce w styczniu tego roku.
"Udział w konferencji był bardzo ważnym doświadczeniem zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli. Bardzo cieszę się, że uczniowie z ogromnym potencjałem, uczący się w szkole, która posiada tytuł "Szkoły Odkrywców Talentów" mają szansę kształtować postawy sprzyjające ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu.
Zenona Rosłon i Joanna Piórkowska