01.02.2017 09:08 Wiek: 8 yrs
Kategoria: Gospodarka Niskoemisyjna
Kategoria: Gospodarka Niskoemisyjna
Twój piec nie musi truć
W Polsce występuje najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej UE, a głównym źródłem tego problemu jest ogrzewanie domów węglem, często bardzo niskiej jakości, spalanym w piecach i w przestarzałej konstrukcji kotłach. Tradycyjne instalacje spalania to najczęściej urządzenia starej generacji, o niskiej sprawności cieplnej i wysokiej emisji zanieczyszczeń. Ich podstawowe wady to niekontrolowany i nieefektywny energetycznie proces spalania oraz możliwość spalania odpadów, co znacząco wpływa na wzrost emisji toksycznych zanieczyszczeń.
Rakotwórcze pyły
Do najbardziej toksycznych zanieczyszczeń powstałych podczas spalania należą między innymi benzo(a)piren, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenek azotu i węgla, a także metale ciężkie i pyły, zwłaszcza PM10 i PM2,5. Pył PM10 zawiera cząstki, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, natomiast cząstki pyłu PM2,5 mogą przenikać także do krwi. Pyły, zwłaszcza PM10 i PM2,5 zaliczane są do szczególnie niebezpiecznych zanieczyszczeń emitowanych ze spalania paliw stałych w postaci aerozolu (smogu). Wskutek tego PM10 i PM2,5 odpowiedzialne są za choroby układu oddechowego, w tym nowotwory, astmę i POChP, choroby układu krążenia, a także różnego rodzaju alergie. Duża emisja tych substancji z sektora mieszkaniowego powoduje - zwłaszcza w miastach - wysoką koncentrację zanieczyszczeń powietrza, wysoce niebezpieczną z uwagi na bezpośrednie wdychanie zanieczyszczonego powietrza i spożywanie zanieczyszczonej żywności. Emisja dioksyn wzrasta ponad stukrotnie, jeżeli w domowym piecu lub kotle c.o. spala się lub współspala z paliwami stałymi odpady, w tym tworzywa sztuczne i gumę. Masz wpływ na swoje zdrowie
Przed mieszkańcami Działdowa otwiera się II edycja programu dotacyjnego na wymianę źródeł ciepła na korzystniejsze pod względem sprawności energetycznej i ekologicznym. Nowoczesne instalacje spalania węgla to urządzenia pozbawione częściowo lub całkowicie powyższych wad. Sprawność energetyczna kotłów nowoczesnej generacji z automatycznym doprowadzaniem paliwa znacznie przekracza 80%, a może sięgać nawet 90%. Równie wysoka jest ich efektywność ekologiczna.
Przypomnijmy, że na wniosek Burmistrza Miasta Działdowo - Grzegorza Mrowińskiego, Rada Miasta Działdowo w dniu 28 czerwca 2016 r. podjęła uchwałę nr XIX/174/16, określającą zasady udzielania dotacji celowych z budżetu Gminy-Miasto Działdowo na ten cel.
Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 2.500 zł brutto dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub dla mieszkania w budynku wielorodzinnym.
Sprawdź, czy możesz otrzymać dotację?
O dotację może ubiegać się:
a) osoba fizyczna, której może być udzielona dotacja tylko i wyłącznie na cele mieszkaniowe;
b) wspólnota mieszkaniowa.
Zgodnie z zapisami programu dotacja może zostać udzielona na wymianę istniejącego, tradycyjnego źródła ciepła tj. kotła c.o. lub pieca, w którym spalany jest węgiel, koks lub miał węglowy na:
1. ogrzewanie gazowe;
2. ogrzewanie elektryczne;
3. ogrzewanie olejowe;
4. podłączenie do sieci ciepłowniczej;
5. pompy ciepła;
6. automatyczne kotły retortowe opalane granulatem drzewnym, tzw. peletem, spełniające wszystkie parametry związane ze sprawnością urządzenia oraz emisją zanieczyszczeń do powietrza, odpowiadające 5 klasie normy PN-EN 303-5:2012, które uzyskały certyfikat wystawiony przez akredytowaną jednostkę badawczą;
7. automatyczne kotły retortowe opalane ekogroszkiem, nieposiadające dodatkowego rusztu umożliwiającego spalanie innych paliw stałych, spełniające wszystkie parametry związane ze sprawnością urządzenia oraz emisją zanieczyszczeń do powietrza, odpowiadające 5 klasie normy PN-EN 303-5:2012, które uzyskały certyfikat wystawiony przez akredytowaną jednostkę badawczą.
Dotacja przysługuje wnioskodawcy, u którego będzie funkcjonował wyłącznie ekologiczny system ogrzewania, przy jednoczesnym spełnieniu warunku, że istniejący dotychczas piec lub kocioł c.o. opalany paliwem stałym (węglem, koksem, miałem) zostanie fizycznie zlikwidowany. Zasady odstąpienia od ww. warunku są określone w regulaminie programu dotacyjnego.
Na początku złóż wniosek
Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, wypełnij wniosek, który jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej bip.dzialdowo.eu oraz w Urzędzie Miasta Działdowo - Wydział Gospodarki Przestrzennej i Planowania Inwestycji (pok. 21, III piętro) i złóż go w terminie do dnia 31 marca 2017 roku.
Do wniosku dołącz aktualny dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, harmonogram rzeczowo-finansowy określający przewidywane koszty wykonania inwestycji wraz ze wskazaniem typu kotła lub wymiennika, jego parametrów technicznych podanych przez producenta i inne wymagane dokumenty.
Jeśli twój wniosek będzie kompletny, najpóźniej do 31 maja 2017 roku dostaniesz informację o wyniku rozpatrzenia.
W pierwszej kolejności dotację otrzymają wnioskodawcy deklarujący wymianę istniejących źródeł ciepła na: pompy ciepła, ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe oraz przyłączenie do sieci ciepłowniczej. W drugiej kolejności dotację otrzymają wnioskodawcy deklarujący wymianę istniejących źródeł ciepła na automatyczne kotły retortowe opalane granulatem drzewnym i ekogroszkiem. W przypadku złożenia przez mieszkańców Działdowa większej liczby wniosków, przekraczającej możliwości finansowe określone w budżecie miasta, o przyznaniu dotacji będzie decydowała wysokość udziału własnego.