02.06.2009 16:37 Wiek: 16 yrs
Kategoria: Kultura

MIEJSKI DOM KULTURY W DZIAŁDOWIE zaprasza na sztukę teatralną pt. „Szklana menażeria”


na podstawie dramatu TENNESSEE WILLIAMSA w wykonaniu Grupy Teatralnej ENEMA 9 i 10 czerwca 2009r. godz.19.00

Wykonawcy:

Amanda – Małgorzata Suś

Laura- Dagmara Ferenc

Tom – Michał Borowski

Jim- Daniel Chodyna

Scenografia - Emilia Wołejszo

Pomoc techniczna – Jerzy Mackiewicz

Światła – Tomek Tchórzewski

Nagranie muzyczne- Grzegorz Borowski

Rekwizyty i kostiumy - grupa teatralna (oraz z szaf i mieszkań przyjaciół naszego teatru)

Reżyseria – Marzanna Bielecka-Maćkowiak


W imieniu młodzieżowej grupy teatralnej „Enema” serdecznie zapraszam na sztukę wg Tennessee Williamsa pt. „Szklana menażeria”.

Tennessee Williams (1911-1983) - amerykański pisarz, nowelista, poeta, jeden z najważniejszych dramaturgów XX wieku. „Szklana menażeria” była jego pierwszą ważną sztuką, ale prawdziwą sławę przyniósł mu dramat „Tramwaj zwany pożądaniem”.

W swych utworach obrazuje gwałtowne przemiany zachodzące w amerykańskim społeczeństwie. Bohaterowie jego sztuk nie potrafią nawiązać kontaktu z otoczeniem, targają nimi wielkie wątpliwości i namiętności. „Szklana menażeria” to przejmujące studium trzech postaci: opuszczonej przez męża Amandy- damy z amerykańskiego południa żyjącej wspomnieniami o lepszych czasach, jej córki Laury uciekającej do świata fantazji oraz syna Toma, który znudzony pracą w magazynie marzy o byciu poetą. Matka, pomna własnych gorzkich doświadczeń, chciałaby wykierować dzieci „na ludzi”. Tom powinien awansować, a Laura - znaleźć męża.

Bohaterowie tkwią w zaklętym kręgu iluzji i wspomnień. Dopiero wizyta długo oczekiwanego gościa zmieni życie rodziny. Od tej pory już nic nie będzie takie, jak było…

Nie zrealizowaliśmy całej sztuki, ale jej fragmenty, które wydały się nam najważniejsze, aby zbudować interesującą historię. Pragniemy przedstawić świat, który odszedł w zapomnienie, ale namiętności, marzenia, przeżycia i losy głównych bohaterów są wciąż aktualne. Wszędzie wokół nas żyją ludzie nieprzystosowani do drapieżnej rzeczywistości, świata pieniądza i pogoni za sukcesem. Kruche, nieśmiałe Laury zamykające się w świecie szklanych figurek, młodzi chłopcy, którzy pracując w nieciekawych miejscach porzucają kolorowe marzenia, matki otulające dzieci nadmiarem miłości. W zwyczajnych ludziach odnajdujemy wielkie pokłady wrażliwości, delikatność uczuć, niespełnione marzenia, kompleksy, ale także siłę, by walczyć z losem. Życzymy wielu pozytywnych wrażeń.

Marzanna Bielecka-Maćkowiak