Kategoria: Historia
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Działdowie
W dniu wczorajszym (1 września) licznie zebrani mieszkańcy Działdowa wzięli udział w uroczystościach upamiętnienia wybuchu II wojny światowej. Po Mszy Świętej na placu koszarowym, uczestnicy przemaszerowali do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, gdzie wysłuchali odczytu historycznego oraz prezentacji artystycznej.
Już tego dnia rano delegacje: władz Miasta, Powiatu, Gminy Działdowo, NSZZ "Solidarność", Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta oraz mieszkańców Działdowa złożyły wieńce we wszystkich miejscach martyrologii, związanych z II wojną światową, znajdujących się w naszym mieście.
Centralne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą na placu koszarowym, w miejscu dla Działdowa najsilniej związanym z tragicznym czasem wojny. Obecne na niej poczty sztandarowe, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie miasta oraz mieszkańcy wysłuchali kazania wygłoszonego przez Proboszcza Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ksiądz kanonik Stanisław Kadziński przypomniał w nim m.in. o tym jak ważne jest przebaczenie, ale również pamięć, w kontekście tragicznych wydarzeń, które były udziałem polskiego narodu w czasie II wojny światowej.
Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta, zatrzymując się przy pomniku ofiar faszyzmu, gdzie harcerze z Hufca ZHP w Działdowie odczytali apel poległych, oraz przy dawniej siedzibie gestapo, przy ul. Jagiełły 30.
Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Pierwszym ich punktem była prezentacja audiowizualna przygotowana przez Pana Łukasza Podolskiego. Odczyt historyczny wygłosił Pan Michał Struzik. Historyk, w oparciu o cytowane źródła, zobrazował tragiczną sytuację Polski we wrześniu 1939 roku, w obliczu jednoczesnego najazdu dwóch wrogów.
W części artystycznej widzowie mogli posłuchać prezentacji muzycznej młodzieży z sekcji dętej MDK, poruszających fragmentów wspomnień z książki pt. "Historia mojego życia" Pani Urszuli Dzenis oraz występu chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Cantiamo", który wykonał znane wszystkim utwory patriotyczne, m.in. "Piechota", "Rozszumiały się wierzby płaczące" i "Dziś do ciebie przyjść nie mogę".