22.07.2006 21:03 Wiek: 19 yrs
Kategoria: Rozmaitości

Leczenie może być tańsze


Trwa akcja "Cukrzyca bez wyrzeczeń". Pacjenci mogą bezpłatnie zbadać poziom cukru i skonsultować się z lekarzem diabetologiem. Akcji patronuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Wśród sponsorów znalazł się m.in. Bioton – polski producent rekombinowanej insuliny ludzkiej.

Chociaż badanie pozwalające na jej wykrycie jest jednym z najtańszych, najprostszych do wykonania, najpowszechniej dostępnych, w Polsce cukrzycę rozpoznaje się średnio po ośmiu latach jej trwania. Zdecydowanie za późno. Według różnych szacunków pacjenci w Polsce pokrywają z własnej kieszeni od 60 do 70 procent wydatków na leki. Ciągle zbyt mała liczba pacjentów zdaje sobie sprawę, że często przepłaca za leki. Ponieważ wstydzą się poprosić lekarza o informację dotyczącą ceny leku, często wychodzą z gabinetu z receptą, na której realizację po prostu ich nie stać. W efekcie co czwarty pacjent rezygnuje z zakupu przepisanych leków. Jest to szczególnie ważny problem w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe, np. cukrzycę, gdzie zaniechanie lub przerwa w terapii mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia.

Od dłuższego czasu eksperci zwracają uwagę, że leczenie cukrzycy nie musi być wcale kosztowne. Dla pacjentów, u których nie wystąpiły powikłania i którzy nie prowadzą szczególnie nietypowego trybu życia (np. sportowcy) stosuje się rekombinowane insuliny ludzkie. Najbardziej przyjazne dla kieszeni pacjenta są polskie insuliny. Całkowicie refundowana insulina polskiego producenta kosztuje w aptece tylko 3,20 zł. Pacjent nie musi się obawiać, że miesięczna terapia zrujnuje jego domowy budżet. Kwestie zmiany preparatu powinien zawsze skonsultować z lekarzem. Okazuje się, że jest sposób na terapię bez wyrzeczeń, terapię przyjazną dla kieszeni.