Kategoria: Inwestycje
Objęcie gruntów prywatnych specjalną strefą ekonomiczną jest już łatwiejsze
Objęcie gruntów prywatnych specjalną strefą ekonomiczną jest już łatwiejsze
Z dniem 1 listopada 2014r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 7 października 2014r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów, których spełnienie umożliwia objęcie niektórych gruntów specjalną strefą ekonomiczną (Dz. U. poz. 1444). Celem nowelizacji jest realizacja postanowień dokumentu "Propozycja działań zwiększających atrakcyjność specjalnych stref ekonomicznych dla inwestorów" przyjętego przez Radę Ministrów na posiedzeniu w dniu 4 grudnia 2013r.
Specjalna strefa ekonomiczna to wyodrębniona, niezamieszkana część kraju, w obrębie której działalność gospodarcza może być prowadzona na specjalnych, preferencyjnych zasadach, określonych w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych i innych aktach prawnych. Tworzenie specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, reguluje ustawa z dnia 20 października 1994r. o specjalnych strefach ekonomicznych (j.t. Dz. U. z 2007 roku, Nr 42, poz. 274 z późniejszymi zmianami).
Przedsiębiorcy, którzy działają na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w ramach posiadanego zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, mają prawo do korzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia dochodu z podatku dochodowego. Zwolnienie to przysługuje z dwóch tytułów - z tytułu nowej inwestycji lub z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy.
Wprowadzone nowelizacją zmiany obejmują obniżenie, w okresie od dnia 1 listopada 2014r. do dnia 31 grudnia 2016r., kryterium stopy bezrobocia, którego spełnienie umożliwia objęcie gruntów specjalną strefą ekonomiczną, w tym zmniejszenia wymogów co do utworzenia nowych miejsc pracy.Dodatkowo pozostawiono zapis, mówiący, iż w województwie warmińsko - mazurskim wskaźniki obniża się o 30%.
W zaistniałych okolicznościach, informujemy, iż aby ubiegać się o włączenie gruntu stanowiącego własność prywatną do granic warmińsko - mazurskiej strefy ekonomicznej należy spełnić jedno z poniższych kryteriów:
- utworzyć co najmniej 73,5 miejsc pracy (wskaźnik obniżony z poziomu 105 miejsc pracy), lub
- ponieść koszty kwalifikowane inwestycji w wysokości co najmniej 49 mln zł (wskaźnik bez zmian).
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Wydziałem Rozwoju i Promocji Miasta. Informacji udziela Pani Izabela Sokolnicka - nr tel. (23) 697 04 52.