Kategoria: Kultura
Zamek ożywa kulturalnie
W gotyckim skrzydle zamku dzieje się coraz więcej. W środę 13 września w dwóch średniowiecznych salach można było uczestniczyć w kolejnym wydarzeniu artystycznym - wystawie malarskiej niemieckich artystów zrzeszonych w Związku Artystów z Bad Hersfeld.
Wystawa, zaprezentowana w ramach artAKCJI 2006, wzbudziła duże zainteresowanie władz i mieszkańców Miasta. Na spotkanie z kulturą przybyli między innymi burmistrz Ryszard Duchna, zastępca burmistrza Teresa Nowakowska, a także były burmistrz Leszek Struziński wraz z małżonką oraz były starosta Henryk Przybyszewski również z małżonką. Wśród zebranej publiczności znaleźli się też przedstawiciele starostwa powiatowego, dyrektorzy ośrodków kultury i oświatowych, a także działdowskich środowisk artystycznych. Nie zabrakło na wystawie nauczycieli, bibliotekarzy, lekarzy, młodzieży licealnej, gimnazjalnej oraz dzieci. Publiczność z dużym zainteresowaniem oglądała zgromadzone prace. Na wystawie zaprezentowano dwadzieścia obrazów wykonanych w technice olejnej oraz piętnaście ceramik, inspirowanych kulturą japońską i koreańską. Widzowie dostrzegli w nich przede wszystkim ogromne bogactwo uczuć, erotyki i zmysłowości.
- Nasze obrazy i dzieła ceramiczne są zapisem chwili, próbą uchwycenia jednego, maleńkiego fragmentu z życia i zatrzymania go na zawsze – powiedziała Monika Selmigkeit, pochodząca z Rzeszowa niemiecka artystka.
- Nie spodziewaliśmy się tak serdecznego i ciepłego przyjęcia. Obawiałam się, że na wystawę przyjdzie kilkanaście osób a tu po prostu nie starcza dla wszystkich miejsca – dodała malarka.
Środa nie była jedynym dniem kiedy można było obejrzeć wystawę. W czwartek na zamku pojawiło się kilka zorganizowanych grup młodzieży z Gimnazjum Nr 1 w Działdowie. Uczniowie z dużym zaciekawieniem zwiedzali zamkowe komnaty, uważnie zapoznając się z eksponowanymi pracami. Zainteresowanie młodzieży wzbudził oczywiście też sam zamek. Dzięki uprzejmości Wojciecha Wółkowskiego, członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej, mogli posłuchać krótkiej pogadanki o historii tego niepowtarzalnego miejsca.
Wystawa i średniowieczne otoczenie wywarły na młodych ludziach tak duże wrażenie, że nie chcieli opuścić zamku bez obejrzenia wszystkich zakamarków i poznania najgłębszych jego tajemnic. Z nadzieją przyjęli informację, że jest duża szansa na to, że zamek stanie się już niedługo centrum turystyczno-kulturalnym Działdowa.
Wystawa, która spotkała się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców Miasta, zorganizowana została dzięki staraniom Grupy Magazyn działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Działdowskiej. Dużą pomoc okazały także władze lokalne, zarówno miejskie, które umożliwiły w części zamku organizację imprez kulturalnych, jak też powiatowe, które zaprosiły artystów do Polski.
Zobacz także więcej informacji o wystawie oraz galerię z wystawy