14.06.2018 10:23 Wiek: 1 year
Kategoria: Informacje bieżące, Kultura, Edukacja, Imprezy

Otwarcie wystawy "Ojcowie Niepodległości" i Akademia Niepodległości


W środę (13 czerwca) przed południem została oficjalnie otwarta wystawa "Ojcowie Niepodległości". Wystawę, która jest umieszczona na ogrodzeniu Zespołu Szkół nr 2 w Działdowie przy ul. Polnej, można oglądać do końca czerwca.

 

 

- Wystawa ukazuje ważne postacie dla historii Polski, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez nasz kraj po 123 latach niewoli. Przyświecał im jeden cel: pragnęli, abyśmy odzyskali niepodległość i swoje państwo - mówił podczas otwarcia wystawy prezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość" w Działdowie Zenon Gajewski - Dziękuję panu dyrektorowi szkoły za umożliwienie umiejscowienia tej wystawy. Wystawa jest dziełem Instytutu Pamięci Narodowej, a w naszym mieście znalazła się dlatego, że Działdowo jest jednym z 20 miast, które zostało wyznaczone do organizowania wspólnie z IPN Akademii Niepodległości.

 

 

Wystawę otworzyli Przewodnicząca Rady Powiatu Działdowskiego Magdalena Anczykowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Działdowie Wiesław Smereczyński oraz wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość" w Działdowie Andrzej Rutecki.

 

 

Po otwarciu wystawy odbył się wykład (w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego) w ramach Akademii Niepodległości. Prelekcję pt. "Generał Józef Haller. Żołnierz, społecznik, polityk" wygłosił dr Rafał Sierchuła z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.

 

 

Akademia Niepodległości to rozpoczęty w grudniu 2017 roku w Działdowie, a obliczony na cztery lata (do połowy 2021 roku) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia, jak i czas I wojny światowej, poprzez wnoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans dwudziestolecia międzywojennego.