Kategoria: Inwestycje
Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 545 na odcinku Działdowo - Nidzica wraz z m. Działdowo
Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 545 na odcinku Działdowo - Nidzica wraz z m. Działdowo
OPIS PROJEKTU
STAN ISTNIEJĄCY
Obecna klasa techniczna - droga klasy G; istniejące obciążenie - 80 kN/oś, kategoria ruchu - KR-3. Pobocza gruntowe obustronne o średniej szerokości 1,0 - 1,25 m. Szerokość jezdni od 6,10 do 6,50 m. Średnia szerokość korony drogi - 8,80 m. Odwodnienie drogi poprzez rowy z obu stron jezdni, które obecnie są zarośnięte i zamulone.
Początek zakresu rozbudowy drogi 545 zlokalizowany jest na skrzyżowaniu z drogami wojewódzkimi 542 i 544 w Działdowie - w kkm ok. 0+072 (bez tego skrzyżowania). Koniec zakresu znajduje się na styku skrzyżowania z drogą krajową nr 7 przed Nidzicą w km ok. 21+098, również bez tego skrzyżowania. Na całej trasie krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 538 w Rozdrożu. Na trasie pomiędzy Działdowem i Nidzicą droga przebiega przez miejscowości: Kolgartowo, Komorniki, Kozłówko, Kozłowo, Sątop, Rozdroże. Koło miejscowości Komorniki znajduje się przejazd kolejowy. Droga przecina tory linii Działdowo - Nidzica. Również w Nidzicy znajduje się przejazd kolejowy na linii Działdowo - Olsztyn.
Początek opracowania w Działdowie na skrzyżowaniu z drogami wojewódzkimi nr 542, 544 (ul. Męczenników). Po stronie prawej pasa drogowego zlokalizowane są tereny zabudowy wielorodzinnej w znacznej odległości. Natomiast z drugiej strony poza stacją paliw i pawilonem handlowym zlokalizowane są ogrody działkowe. Pomiędzy Działdowem i Nidzicą droga przebiega przez tereny rolnicze. Poza krótkim odcinkiem w rejonie Komornik, tereny leśne nie występują.
Droga wojewódzka nr 545 na granicy gmin Działdowo i Kozłowo krzyżuje się z rzeką Szkotówką. Ponadto występują lokalne strugi wodne. Na wszystkich ciekach znajdują się mosty i przepusty. Mosty o konstrukcji żelbetowej, przepusty rurowe i kamienne. Wszystkie są znacznie zniszczone i przewidziane do wymiany i przebudowy.
Odcinek drogi wojewódzkiej nr 545 objęty opracowaniem posiada nawierzchnię z betonu asfaltowego. Jest ona nierówna z wieloma miejscami remontów cząstkowych. Na całej długości stwierdzono liczne spękania i uszkodzenia powierzchniowe a na niektórych odcinkach koleiny.
Teren jest mało zróżnicowany wysokościowo. Wszystkie tereny i działki sąsiadujące z pasem drogowym obsługiwane są z drogi wojewódzkiej 545. Pochylenia poprzeczne jezdni na odcinkach prostych i łukach w większości są nienormatywne. Na odcinkach prostych droga posiada pochylenia daszkowe, natomiast na łukach jednostronne o różnych nachyleniach. Woda opadowa spływa powierzchniowo z jezdni do rowów przydrożnych, natomiast na terenie miasta do kanalizacji deszczowej. Rowy są zarośnięte i zamulone. Droga charakteryzuje się tym, że na niektórych odcinkach w poboczach, z obu stron jezdni, znajdują się drzewa w skrajni drogowej.
W zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego stwierdza się niedostateczne szerokości w obszarze zabudowanym, złą geometrię skrzyżowań, brak wydzielonych pasów ruchu dla skrętów w lewo, nieuporządkowana powierzchnia skrzyżowań, brak wydzielonych azyli dla pieszych, drzewa w skrajni drogi, ograniczoną widoczność na niektórych skrzyżowaniach i wjazdach na działki. Wzdłuż drogi zlokalizowane są przystanki autobusowe, brak jest zatok autobusowych. Autobusy zatrzymują się na jezdni drogi wojewódzkiej.
STAN DOCELOWY
Zakres projektu obejmuje drogę wojewódzką nr 545 na długości łącznej 21 km, położoną w granicach gmin: Działdowo gmina miejska, Działdowo gmina wiejska, Kozłowo, Nidzica. Rozbudowa odbywać się będzie głownie w granicach istniejącego pasa drogowego drogi wojewódzkiej i dróg podporządkowanych. W miejscach związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego (m. in. przebudowa skrzyżowań, elementów spowolnienia ruchu itp.) oraz w miejscach gdzie istniejący pas drogowy był zbyt wąski, projektowana rozbudowa objęła pewną część działek sąsiednich.
Rozbudowa ma na celu:
- poprawę nośności drogi i wyrównanie nawierzchni,
- poprawę płynności jazdy,
- poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- zaprojektowanie odpowiednich parametrów geometrycznych zgodnych z wymaganiami normatywnymi,
- zaprojektowanie właściwego odwodnienia nawierzchni.
Zakresem objęto branżowe roboty drogowe związane z:
- wycinką drzew i krzewów kolidujących z rozbudową,
- zdjęciem humusu,
- robotami rozbiórkowymi nawierzchni drogowych,
- wykonaniem robót ziemnych,
- sfrezowaniem warstw bitumicznych,
- ustawieniem krawężników, obrzeży na ławie betonowej z oporem,
- przebudową skrzyżowań z drogami podporządkowanymi w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- remontem i wzmocnieniem nośności mostów,
- wykonaniem dodatkowych pasów ruchu na skrzyżowaniach,
- wykonaniem chodników w obszarze zabudowanym,
- wykonaniem ścieżek rowerowych,
- remontem rowów,
- wykonaniem przepustów pod zjazdami,
- wymianą przepustów pod drogą,
- wykonaniem elementów odwodnienia nawierzchni (ścieki przykrawężnikowe, ścieki terenowe otwarte),
- ułożeniem warstw profilowych,
- wzmocnieniem istniejącej konstrukcji nawierzchni i podniesieniem jej nośności,
- budową i przebudową zatok autobusowych,
- budową i przebudową zjazdów na drogi boczne gminne i zjazdy do lasu i na pola,
- budową parkingów ze stanowiskami do kontroli pojazdów ciężarowych koło m. Kozłowo i Rozdroże,
- zastosowaniem elementów spowolnienia ruchu,
- montażem barier ochronnych SP,
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego,
- robotami wykończeniowymi,
- wybudowaniem kanalizacji deszczowej,
- wykonaniem oświetlenia chodników i ciągów pieszo-rowerowych oraz wybranych skrzyżowań,
- przebudową sieci kolidujących z inwestycją.
Projektuje się uporządkowanie geometrii drogi na terenie Działdowa. Zaprojektowane zostaną dodatkowe pasy ruchu dla relacji lewoskrętnych oraz wykonane chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. W miejscowości Kozłowo projektuje się ciągi piesze i pieszo-rowerowe. W miejscowości Rozdroże planuje się przebudowę skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 538 na skrzyżowanie typu "małe rondo". Obecnie krzyżuje się ona pod bardzo ostrym kątem, przez co widoczność jest ograniczona; ma to wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Na obszarach zabudowanych droga będzie miała przekrój uliczny z wystającymi krawężnikami i chodnikami, poza terenami miejskimi i zabudowanymi, przekrój drogowy z obustronnymi poboczami. Na niektórych przejściach dla pieszych zaprojektowano azyle, natomiast na przystankach zatoki autobusowe. Na zjazdach na drogi gruntowe ułożona zostanie nawierzchnia utwardzona z betonu asfaltowego oraz przepusty w ciągu rowów. W ramach pasa drogowego planuje się oczyszczenie, odtworzenie i wykonanie rowów przydrożnych.
Na długości terenów zabudowanych zaprojektowano chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe. Ponadto ciąg pieszo-rowerowy planuje się na odcinku Rozdroże - Nidzica.
W ramach zadania przebudowane zostaną wszystkie przepusty oraz wyremontowane mosty. Obecnie nie spełniają one norm obciążeniowych dla drogi klasy G.
Droga wojewódzka nr 545 będzie posiadać pierwszeństwo ruchu na całym projektowanym odcinku.
Wszystkie drzewa, które będą kolidowały z projektowaną rozbudową oraz znajdują się w skrajni drogowej, zostaną wycięte.
Zakres robót przygotowawczych obejmuje wykonanie robót ziemnych. W zakresie rozbiórek przewiduje się rozebranie jezdni głównie w Nidzicy i w Rozdrożu w związku z przebudową skrzyżowań, chodników i zmianą parametrów jezdni.
Planuje się wzmocnienie nawierzchni poprzez ułożenie warstw betonu asfaltowego i mieszanki bitumicznej jako warstwę ścieralną. Istniejąca nawierzchnia zostanie sfrezowana w celu likwidacji kolein. Na niej ułożona będzie warstwa profilowa z betonu asfaltowego o minimalnej grubości 4 cm. Następnie wykonane zostaną dwie pozostałe: wiążąca z betonu asfaltowego i ścieralna z mieszanki bitumicznej. Na zjazdach na drogi utwardzone i nieutwardzone ułożona będzie jezdnia z betonu asfaltowego dwuwarstwowo a na pola jednowarstwowo na podbudowie z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie. Wjazdy na posesję przy przekrojach ulicznych wykonane zostaną z kostki betonowej na podbudowie betonowej. W zatokach autobusowych planuje się ułożyć kostkę betonową na podbudowie z betonu cementowego. Pierścienie na rondach wykonane zostaną z kostki kamiennej. Na wszystkich chodnikach planuje się ułożenie nawierzchni z kostki betonowej, na ciągach pieszo-rowerowych z kostki betonowej/betonu asfaltowego.
Podstawowe parametry projektowe:
- droga klasy G, prędkość projektowa 70 km/h poza terenem zabudowanym, 50 km/h w terenie zabudowanym,
- nośność nawierzchni 100 kN/oś z możliwością wzmocnienia do 115 kN/oś,
- przekrój uliczny o szerokości jezdni 7,0 m z chodnikami przylegającymi do jezdni szerokości 2,0 m lub odsuniętymi od jezdni szerokości 1,5 m oraz ciągami pieszo-rowerowymi dwukierunkowymi szerokości 3,5 m, jednokierunkowymi szerokości 3,0 m,
- przekrój drogowy o szerokości jezdni 6,0 m z obustronnymi poboczami szer. 1,5 m,
- skrzyżowania zwykłe lub skanalizowane wyposażone w lewoskręty,
- projektowane rondo trójwlotowe w Działdowie (skrzyżowanie z ulicą Nidzicką) o średnicy zewnętrznej 32,0 m i średnicy wewnętrznej 16,0 m,
- projektowane rondo trójwlotowe w Rozdrożu o średnicy zewnętrznej 36,0 m i średnicy wewnętrznej 18,0 m,
- zatoki autobusowe długości linii zatrzymania 20,0 m i szerokości 3,0 m, wyposażone w perony o szerokości 2,0 m,
- parkingi ze stanowiskami do ważenia pojazdów ciężarowych zlokalizowane w Kozłowie i Rozdrożu.
Inwestor
Województwo Warmińsko-Mazurskie
Podmiot realizujący projekt
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie - wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna
Wykonawca robót budowlanych
brak
Inżynier Kontraktu
WPUI Sp. z o.o.
ul. Dąbrowszczaków 39, 10-542 Olsztyn
Projektant
Agador s.c. E. Żarkow, K. Żarkow
ul. Tucholska 7/55, 85-165 Bydgoszcz
Audytor zewnętrzny
brak
Źródło: http://www.zdw.olsztyn.pl/site/index.php?page=251
- Pliki:
Karta_Informacyjna_Przedsiewziecia.pdf490 K
mapka_pd_zach_6.jpg465 K